Strona główna / Władze Fundacji / Zarząd

Zarząd

dr Justyna Błażejowska,
historyk, badacz dziejów najnowszych.
Prezes Zarządu Fundacji Archiwum Jana Olszewskiego.

Autorka i współautorka książek i artykułów, wydawca zbiorów tekstów publicystycznych i relacji. Absolwentka Instytutu Historycznego UW (2007). Tytuł doktora nauk humanistycznych uzyskała z wyróżnieniem w Instytucie Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk w 2016 r.

W 2008 r. otrzymała pierwszą nagrodę w organizowanym przez IPN konkursie im. Władysława Poboga-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny za 2007 r.

W 2011 r. znalazła się w gronie nominowanych do:

– Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza za monografię

Papierowa rewolucja. Z dziejów drugiego obiegu wydawniczego w Polsce 1976-1989/1990,

– Nagrody w konkursie na Książkę Historyczną Roku im. Oskara Haleckiego za zbiór artykułów napisanych z prof. Pawłem Wieczorkiewiczem Przez Polskę Ludową na przełaj i na przekór.

W 2017 r. wyróżniona w konkursie na Książkę Historyczną Roku im. Oskara Haleckiego za tom relacji Harcerską drogą do niepodległości. Od »Czarnej Jedynki« do Komitetu Obrony Robotników. Nieznana historia KOR-u i KSS »KOR«”.

W 2019 r. nominowana do Nagrody im. Jacka Maziarskiego, przyznawanej „za wybitne osiągnięcia publicystyczno-eseistyczne wyróżniające się suwerennością myślenia i poszerzające naszą wiedzę o rzeczywistości”.

W 2020 r. wyróżniona w konkursie o Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza za tom wspomnień Jana Olszewskiego Ta historia wciąż trwa.

Marcin Gawęda,
wiceprezes Zarządu Fundacji Archiwum Jana Olszewskiego.